The Expanse – 1 sezon

Za tę produkcję zabierałam się od dawna, tęskniąc za dobrym sci-fi i gloryfikując Battlestra Galacticę oraz Futuramę, choć to akurat całkiem inna bajka. W końcu nadszedł czas na The Expanse.

Troszkę ciężko było mi się wgryźć. Moje myśli błądziły tu i tam, zahaczając o inne seriale. A może tak Jared Harris na kolejnego Doktora? A jak to się ma do remake’a BSG? Czego tu brakuje?

W odniesieniu do Galactici, serial ten wydaje się być… zbyt ciemny. Taki Snyder na sterydach, podświetlony niebieskawym blaskiem. Twarze są zbyt jasne, tło zbyt ciemne – to męczy oczy. Przez pierwsze dwa odcinki wynudziłam się strasznie i napisałam recenzję filmu o Wisłockiej. Ale później się wciągnęłam. Sporo wspólnego ma z tym niespodziewana dziura w ścianie statku kosmicznego – i nie tylko tam.

Tak naprawdę nie wiemy, o co w serialu chodzi. Lubię takie zagrywki, byle twórcy nie bawili się z nami zbyt długo. Wraz z rozwojem akcji wątki powoli zaczynają się zazębiać. Jest intrygująco, jest science, jest ciekawie. Aktorsko jest ok. Wspomniany Jared Harris, Chrisjen Avasarala, Jay Hernandez mają stosunkowo niewielkie, ale zapadające w pamięć role. Thomas Jane jest o wiele lepszy niż lata temu jako Punisher, Steven Strait przypomina Janka Śnieżka, choć jakoś szczególnie mi to nie przeszkadza, reszta też daje radę. Co nie zmienia mojego braku przywiązania do nich. To nie są Starbuck, Apollo czy Turanga Leela.

Podsumowując – to serial ciekawy i gondy polecenia. Fani spokojniejszego sci fi, gdzie nie chodzi głównie o akcję i wybuchy w kosmosie, powinni być zadowoleni. Wygląda odpowiednio kosmicznie, brzmi mrocznie, czas leci szybko i jeszcze można co innego w trakcie zrobić, na czym właściwie nie ucierpi nasze śledzenie fabuły. Nie jest to więc czas stracony. Ja na pewno obejrzę drugi sezon.